Jak konserwować letnie warzywa i owoce?

Jak konserwować letnie warzywa i owoce?

Lato jest ulubioną porą roku miłośników świeżych warzyw i owoców — można delektować się soczystymi i słodkimi truskawkami, a także orzeźwiającym smakiem pomidorów czy ogórków. Letnie warzywa i owoce znajdziemy nie tylko we własnych ogródkach, ale również na lokalnych targach oraz w sklepach spożywczych. Niestety większość naszych ulubionych owoców i warzyw usuwana jest z naszego menu, gdy tylko skończy się lato. Dużo osób rezygnuje z warzyw i owoców dostępnych w sklepach po sezonie ze względu na ogromną ilość konserwantów i chemii, które w sobie zawierają, jako że występują już po ich naturalnym sezonie. Istnieje jednak prosty sposób na delektowanie się ulubionymi owocami i warzywami poza sezonem!

Zamrożone owoce i warzywa
Jednym z najprostszych sposobów na zapewnienie warzywom i owocom świeżości jest ich zamrożenie — oczywiście w takim przypadku należy zbierać owoce w szczycie ich dojrzałości i świeżości. W przypadku owoców należy je dokładnie umyć, a następnie obrać i pokroić jeżeli tego potrzebują, a następnie włożyć do opakowania — zaleca się mrożenie pojedynczych warstw owoców, co zapobiegnie ich sklejeniu się i zmiażdżeniu. Każdy pojemnik z owocami czy warzywami mrożonymi należy podpisać, dzięki czemu będziemy mogli kontrolować jego trwałość — owoce zachowują swoją trwałość na ok. 12 miesięcy, natomiast warzywa do około 18 miesięcy. W przypadku mrożenia warzyw wcześniej należy je zblanszować we wrzącej wodzie, a następnie przerzucić do zimnej wody, aby zapobiec procesom degradacji. Później trzeba dokładnie osuszyć warzywa i zapakować do hermetycznych pojemników. 

Suszone warzywa i owoce
Proces suszenia warzyw i owoców można przeprowadzić z wykorzystaniem kilku sposobów, m.in. z pomocą suszarki, tradycyjnego wieszania na sznurku czy z wykorzystaniem piekarnika. Z pewnością niezawodną opcją okaże się suszarka, ponieważ Twoim zadaniem będzie jedynie zapakowanie warzyw i owoców do maszyny i jej włączenie. W przypadku piekarnika trzeba uważać, aby nie doprowadzić do spalenia warzyw i owoców, dlatego trzeba go nagrzać do 140 stopni Celsjusza, a same warzywa i owoce pokroić na cieniutkie plasterki i namoczyć w soku z cytryny połączonej z wodą. Suszenie warzyw i owoców taką metodą może trwać do kilku godzin. Najbardziej tradycyjną metodą suszenia warzyw, np. grzybów, będzie zawieszenie ich na sznurkach w ciepłym pomieszczeniu, dzięki czemu same szybko przeschną i będą gotowe do hermetycznego pakowania.

Opinie (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Ocena: 5/5 (6 opinii)
Oceń pierogarnię
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (6 opinii)
Ocena: 5/5 (9 opinii)
Oceń pierogarnię
jako pierwszy

Praliny to ulubione słodycze wielu osób. P...
Lato jest ulubioną porą roku miłośników świe...
Ekler, eklerek czy eklerka, to smakowite ciasto zn...
Domowy chleb kojarzy się przede wszystkim z aroma...
Pierogi są smaczne i zdrowe. Jest to tradycyjne p...
Pierogi z soczewicą są wyjątkowo popularne na w...