Piec do zadań specjalnych — piec konwekcyjno-parowy

Piec do zadań specjalnych — piec konwekcyjno-parowy

Piece konwekcyjno-parowe najczęściej są wykorzystywane w profesjonalnych kuchniach, cukierniach lub piekarniach ze względu na swoje ogromne gabaryty. Praca pieca konwekcyjno-parowego opiera się na zjawisku zwanym konwekcją, które polega na przekazywaniu ciepła wraz z ruchem materii. Przez komorę, w której znajduje się przygotowywany posiłek lub wypieki przetacza się nagrzane powietrze, a wentylatory wymuszają jego poziomy ruch, dzięki czemu możemy uniknąć przenikania się zapachów i ich wydostawania się na zewnątrz, a ponadto zyskujemy równomiernie ogrzane danie wewnątrz. W dzisiejszych czasach do pieca konwencyjnego chętnie dodawana jest funkcja pary, która nie tylko usprawni proces pieczenia, ale również przyczyni się do poprawienia jakości oferowanych wypieków.

Zalety pieca konwekcyjno-parowego
Poszukujesz idealnego pieca cukierniczego lub piekarniczego, aby usprawnić proces produkcji ciast, ciasteczek czy innych słodkości? W takim przypadku piec konwekcyjno-parowy jest idealnym rozwiązaniem do wprowadzenia pozytywnych zmian w Twoim lokalu. Idealnie nagrzana komora pieca pozwoli Ci na szybkie przygotowanie aromatycznego wypieku o atrakcyjnym smaku i perfekcyjnej strukturze. Główną zaletą pieca konwekcyjno-parowego jest skrócony czas przyrządzania potraw, ponieważ para wodna skutecznie przyśpiesza proces przygotowywania posiłków, a jednocześnie nie pozwala na wysuszenie potraw. Co więcej, zaletą szybszego pieczenia jest możliwość zaoszczędzenia energii, co przyczyni się do zmniejszenia kosztów.

Nie tylko idealne wypieki!
W piecu tunelowo-konwekcyjnym nie tylko można przygotowywać wszelakiego rodzaju słodkości, ale również tradycyjne posiłki, które będą miały charakter dietetyczny ze względu na możliwość gotowania na parze — dzięki takiej funkcji pieczenie może odbywać się całkowicie bez tłuszczu lub z użyciem minimalnej jego ilości. We wnętrzu pieca konwekcyjnego można również przyrządzić dania blanszowane, wędzone, grillowane, jak również obrabiane w niskich temperaturach.

Opinie (1)
Andrzej
Jeśli taki piec do cukierni, to tylko konwekcyjno-parowy moim zdaniem.
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Branże gastronomiczna, hotelarska i usługowa prz...
Każda cukiernia lub piekarnia, która zajmuje si...
Pierogi ze szpinakiem są potrawą, którą zaczę...
Pierogi to tradycyjna potrawa polska, występując...
W ostatnich latach popularność imprez firmowych ...
Pierogi ruskie zna niemalże każdy Polak, nie ka...